Dodana: 9 czerwiec 2006 09:10

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 09:10

Bajkowy Świat Origami

9 lutego o godz. 17 odbędzie się otwarcie IV wystawy pt. "Bajkowy Świat Origami".

Wystawa będzie prezentowana do końca marca br. w Szkole Podstawowej Nr 47 w Białymstoku. Przygotowali ją członkowie Białostockiego Oddziału Polskiego Centrum Origami oraz uczniowie z białostockich szkół i przedszkoli: Koło Origami ze Szkoły Podstawowej Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego, Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1 im. Jana Pawła II, Szkoły Podstawowej Nr 37, Przedszkola Samorządowego Nr 40 i Nr 36, Niepublicznego Przedszkola Nr 2 Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia.

Od kilku lat w Szkole Podstawowej Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku odbywa się Święto Origami. Sympatycy wschodniej sztuki składania papieru, zarówno dorośli jak i dzieci przybywają tu z Białegostoku, ale też z okolicznych miejscowości.

W tym roku imprezę poprzedzi uroczyste otwarcie IV wystawy pt. „W bajkowej krainie origami”. Następnie uczestnicy imprezy przystąpią do składania papierowych cudów. Uczniowie należący do Koła Origami działającego w Szkole Podstawowej Nr 47 w Białymstoku będą mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności pomagając w pokonywaniu kolejnych złożeń zarówno swoim rodzicom, jak i zaproszonym gościom. Podczas wspólnego składania papierowych figurek uczestnicy poznają tajniki sztuki origami.

ORIGAMI – rozrywka dla każdego, niezależnie od wieku i profesji
W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych japońska sztuka składania papieru podbiła świat. Obecnie jest bardzo popularna w Europie i w obu Amerykach. Również w Polsce ma wielu entuzjastów. Modelowanie papieru może być rozrywką dla każdego, niezależnie od wieku i profesji. Origami dostarcza przeżyć dużo głębszych niż te, jakie wypływają ze zwyczajnej zabawy. Składający odkrywają siebie w nowej roli twórcy i autora. Wzrasta poczucie wartości i sukcesu. Sztukę tę coraz częściej wykorzystuje się w zajęciach z dziećmi chorymi, upośledzonymi umysłowo i fizycznie. Origami to również doskonała gimnastyka pamięci dla ludzi starych, dotkniętych sklerozą. Podkreśla się uniwersalność tej metody. Składać bowiem można wszędzie: podczas przerw w pracy, w szkole, w domu, podczas koleżeńskich spotkań. Origami wdraża do pracy uporządkowanej, uczy dokładności, precyzji, umiejętności koncentracji. Każdy błąd jest bowiem przeszkodą uniemożliwiającą dalszą pracę. Wpływa także na koordynację wzrokowo-ruchową i przestrzenną. Składanie papieru uczy poszukiwania rozwiązań. a udana forma jest nagrodą za wytrwałość w dążeniu do celu.

Koordynatorzy Białostockiego Oddziału Polskiego Centum Origami: Jadwiga Filipowicz-jfilipowicz@f-art.com.pl , Barbara Grabowska-barbaragrabowska@o2.pl, Danuta Paniczko - w.pan@wp.pl  , Bożenna Kuć - bozena.kuc@wp.pl

Wstęp na wystawę jest wolny.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook